Ezek a tápok általában magas minőségű fehérjéket, specifikus vitaminokat, ásványi anyagokat és rostokat tartalmaznak. Fontos azonban, hogy egy gyógytáp alkalmazása mindig az állatorvos irányítása alatt történjen. A megfelelő kezelés és a helyes táplálás együtt hozzájárulhat háziállataink jobb életminőségéhez és hosszabb élettartamához.
Nézzük a leggyakoribb problémákat, melyeknél javasolt lehet gyógytáp adása:
Emésztési zavarok
Az emésztőszervi zavarok gyakran előfordulnak kutyáknál és macskáknál egyaránt. Emésztőszervi gondokra utalhat az öklendezés, hányás, a bélsár konzisztenciájának megváltozása, véres, habos bélsár, gyakori bélsárürítés. Jelentkezhet felfúvódás, hasi fájdalom, nehezített bélsárürítés.
Az emésztési zavarok hátterében számos tényező állhat:
• Bakteriális és vírusos fertőzések: Kutyák körében legismertebb a parvo és a koronavírus, Campylobacter és Salmonella fajok.
• Parazitás fertőzések: A bélférgek – orsóférgek, kampósfejű férgek, stb. nagyon gyakoriak a kedvenceinkben. Bélgyulladást okozhatnak az egysejtű paraziták: Giardia és kokcidium fajok is.
• Lenyelt idegen testek: Különösen a kutyák hajlamos a legkülönfélébb tárgyak – gesztenye, dió, szőnyegdarabok, játékok lenyelésére. Ilyen esetben feltétlenül fel kell keresni az állatorvost, mert halálhoz vezető bélelzáródást is okozhatnak. Macskában a lenyelt és összecsomósodott szőr okozhat gondot.
• Nem megfelelő minőségű, romlott étel: Az ilyen táplálék nagy mennyiségben tartalmazhat méreganyagokat – toxinokat, amelyek irritálják a gyomor- és bélnyálkahártya falát, gyulladást váltanak ki.
• Antibiotikum kezelés: A fertőzések kezelésére beadott antibiotikumok felborítják a normál bélflórát, aminek hasmenés lehet a következménye.
• Gyomormegterhelés: A hirtelen felvett nagy mennyiségű táplálék gyomormegterhelést, hányást okozhat.
• Étel intolerancia, táplálék allergia: Az eledel egyes összetevővel szembeni túlérzékenység egyik jellemző tünete a tartósan fennálló hasmenés.
• Felfújódás: A hirtelen jelentkező felfújódás és erős hasi fájdalom hátterében gyomorcsavarodás is állhat, ami azonnali állatorvosi ellátást igényel.
Tápanyag érzékenység, allergia
Táplálékintolerancia esetén az állat nem képes megemészteni, felszívni vagy hasznosítani az adott élelmiszert. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy az így kialakuló reakciók nem allergiás eredetűek.
Egy adott táplálékkal szembeni kóros klinikai reakció legtöbbször ismeretlen okra vezethető vissza. Kapcsolódhat akár egy adott étrendi összetevőhöz, adalékanyaghoz vagy tartósítószerhez, színezékhez. Ugyancsak gyakran fordul elő bakteriális fertőzés (például szalmonella) vagy penészes, romlott élelmiszer toxikus hatására adott reakció is.
A táplálékintolerancia és a táplálékallergia közös tünetekkel, okokkal, diagnosztikával rendelkezik, és a terápiájuk is nagyon hasonló, így a kezelő állatorvos számára kihívást jelent a kettő megkülönböztetése.
Húgykövesség és húgyúti problémák
Kutyákban, macskákban viszonylag gyakran előforduló probléma a húgykövesség. Húgykövesség alatt, a húgyutakban (vesék, húgyvezető, húgyhólyag, húgycső) kialakult szilárd anyagok által okozott betegséget értjük. A húgykövek a vizeletből kristályosodnak ki és különböző jellegű és mértékű tüneteket okozhatnak. Állatokban a húgykövesség leggyakrabban a húgyhólyagban alakul ki, ahol a kő hozzádörzsölődik a szerv falához, és ezáltal állandó gyulladást tart fent. Az apróbb kövek kiürülhetnek a hólyagból a vizelettel együtt, szerencsés esetekben anélkül, hogy bármilyen bajt okoznának, azonban sajnos előfordulhat az is, hogy a kövek elakadnak a szűk húgycsőben. Ezek vizeletürítési nehézségeket vagy teljes elzáródást okozhatnak, ami életveszélyes állapotot jelent, és azonnali szakszerű állatorvosi beavatkozást kíván. Kan kutyákban gyakrabban találkozunk ezzel a kimenetellel, mivel a húgycsövük átmérője szűkebb, illetve hosszabb is, mint egy nőstény állatnak.
Miért alakulhat ki a húgykő?
• genetikai eredetű anyagforgalmi zavarok
• húgyúti fertőzések, gyulladások
• káros mellékhatások, amelyek a vizelet pangásához vezetnek
• daganatos megbetegedések
• helytelen étrend és/vagy kiegészítők adása az állatnak, amelyek a vizelet sűrűségét növelik
• sebészeti beavatkozás következtében a húgycső szűkülete vagy hegesedése
Az állatok nem tudják közölni, mi a probléma, így nagyon fontos, hogy mindig figyeljük viselkedésüket! Ha bármilyen szokatlan jelet vagy viselkedést észlelünk náluk, azonnal keressük fel az állatorvost!
A Cirmos Állatpatikánál megtalálod a különböző igényekre kifejlesztett speciális gyógytápok széles választékát négylábú barátod egészségének támogatásáért! A kínálatunkban megtalálható diétás tápokat úgy tervezték, hogy megoldást nyújtsanak a különböző betegségek és egészségügyi állapotok kezelésére és megelőzésére.