A kutya természetes étrendje
Bár a kutyák már több ezer éve háziasítva vannak, táplálkozási igényeik még mindig őseik, a farkasok étrendjére hasonlítanak. A kutyák alapvetően húsevők, és szervezetük legjobban az állati eredetű fehérjéket tudja hasznosítani. Ennek tudatában fontos, hogy olyan eledelt válasszunk számukra, amik kielégíti természetes táplálkozási igényeiket.
A kutya etetése történhet házilag készített ételekkel, de az iparilag előállított tápok is kiváló megoldást nyújthatnak. Akár főzött ételt, akár nyers (BARF) diétát alkalmazunk, a legfontosabb szempont, hogy biztosítsuk a megfelelő tápanyagokat kutyánk számára. A házi ételek elkészítése ugyan időigényes lehet, de ezzel pontosan tudjuk, mi kerül a kutya tányérjába. Fontos azonban, hogy ne az asztalról megmaradt ételekkel etessük kedvencünket, mert azok nem mindig felelnek meg az ő emésztőrendszerének.
Bár sokan kísérleteznek házi főzéssel vagy BARF étrenddel, ezek hosszú távon rendkívül nehezen kivitelezhetőek, és könnyen vezethetnek hiánybetegségekhez vagy egyéb egészségügyi problémákhoz. Csak az vágjon bele, aki nem sajnálja az időt, és vállalja a félévente, de minimum évente szükséges vérlabor kontrollt!
Miért válasszunk iparilag előállított tápokat?
Az iparilag előállított kutyatápok nagy előnye, hogy időt és energiát spórolnak meg a gazdiknak, miközben biztosítják a kutyák számára szükséges teljes értékű táplálékot. Ezek a tápok kifejezetten úgy vannak összeállítva, hogy minden szükséges tápanyagot tartalmazzanak, így nincs szükség további kiegészítők használatára.
A csomagoláson található információk részletesen leírják, milyen összetevőkből készült a táp, így könnyen eldönthetjük, megfelelő minőségű-e a választott eledel. A teljes értékű tápok minden szükséges vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, így kutyánk egészséges és kiegyensúlyozott marad.
A nedves- és száraztápok közötti különbségek
Az állateledeleket két fő szempont alapján különböztetjük meg: víztartalom és beltartalmi értékek szerint. A száraztápok alacsony nedvességtartalommal (12% alatt), míg a nedves tápok magasabb víztartalommal (72% felett) rendelkeznek. A beltartalmi értékek alapján lehetnek teljes értékű tápok, kiegészítő termékek vagy speciális igényeket kielégítő tápok, mint például diétás, fajtaspecifikus vagy vegetáriánus eledel.
Bár a száraz és nedves tápok összetétele hasonló lehet, az előállítási folyamatuk eltérő, ami befolyásolhatja az eledel végső formáját és minőségét.
Mit jelent a "teljes értékű" kutyaeledel?
A "teljes értékű" jelzés egy iparilag előállított eledel esetén azt jelenti, hogy az adott táp minden szükséges tápanyagot biztosít egy normál igényű kutya számára. Ez a jelzés garantálja, hogy kedvencünk étrendje kiegyensúlyozott lesz, és nincs szükség további vitaminok vagy ásványi anyagok hozzáadására.
Azok a tápok, amiken ez a felirat nem szerepel, jellemzően kiegészítő eledelek. Ezek mellé mindig szükséges valamilyen más táplálékot is adni, hogy elkerüljük a hiánybetegségek kialakulását.
Az Európai Unió szabályozása az állateledelek kapcsán
Az Európai Unióban forgalmazott állateledeleket szigorú szabályok szerint állítják elő, hogy biztosítsák a minőséget és a biztonságot. Ezek a szabályok előírják, milyen összetevőket lehet felhasználni, és melyeket nem. Például, biztosak lehetünk abban, hogy a kutyatápok nem tartalmaznak szőrt, tollat vagy egyéb nem fogyasztható részeket.
Az összetevők listája is fontos információkat nyújt a táp minőségéről. A gyártóknak kötelező feltüntetniük az összetevőket mennyiségi sorrendben, vagyis azt az összetevőt, amikből a legtöbb található az eledelben, első helyen kell megjeleníteni. Így, ha a hús az első helyen szerepel, akkor az a táp valószínűleg magasabb minőségű.
Adalékanyagok és analitikai összetevők
A kutyatápokban található adalékanyagok gyakran vitaminok és ásványi anyagok, amik biztosítják az eledel tápértékét. Fontos, hogy ne adagoljuk túl a vitaminokat, mert az káros lehet kedvencünk egészségére.
Az analitikai összetevők, mint a nyersfehérje, nyerszsír, nyersrost és nyershamu, laboratóriumi vizsgálatok alapján kerülnek feltüntetésre, és ezek adják meg a tápanyagok pontos mennyiségét. Bár a "nyers" kifejezés megtévesztő lehet, itt nem a feldolgozatlanságra, hanem az analitikai módszerre utal.
Hogyan válasszunk megfelelő tápot?
Ha még nem szántunk időt arra, hogy alaposan megnézzük, mit adunk kutyánknak enni, érdemes mostantól figyelmet fordítani erre. A táp összetevői és a címkén található információk alapján könnyen megállapíthatjuk, mennyire jó minőségű eledelt választottunk.
Tipp: nézzük meg, mennyi tápot ajánlanak napi etetésre! Ha egy tápból kevesebbet kell adni, valószínűleg magasabb a hústartalma és tápértéke, így kutyánk kisebb mennyiséggel is jól lakik.
Lexikon a kutyatápokhoz
A kutyatápok címkéin számos kifejezés található, amik értelmezése nem mindig egyértelmű. Íme egy kis szótár, hogy könnyebben eligazodj:
- Nyersfehérje: A táp fehérjetartalma, amik nitrogéntartalmú anyagokból (valódi fehérjék, aminosavak, peptidek stb.) áll. Nem mutatja az emészthetőség vagy a biológiai érték pontos mértékét.
- Nyerszsír: A táp zsírtartalma, beleértve az olajokat is.
- Nyersrost: A táp rosttartalma, amik nem, vagy csak alig emészthető anyagokból áll (cellulóz, lignin stb.). Fontos prebiotikum lehet.
- Nyershamu: Az ásványi anyagok szintjét mutatja, ami a táp el nem éghető részeit tartalmazza.
- Magas hústartalom: Olyan tápok, amikben a fehérje fő forrása húsból származik, jobban hasznosulnak a kutya szervezetében.
- Hidrolizált fehérje: Előemésztett fehérje, amiket allergiás kutyák számára is ajánlanak, mivel nem vált ki immunválaszt.
- Dehidratált húsok/fehérjék: Kis nedvességtartalmú, koncentrált tápanyagok, amik nagyobb tápértékkel rendelkeznek, mint a friss húsok.
- Lisztek, pelyhek: Szárított formában lévő összetevők, mint a húsliszt vagy a rizsliszt, amik a száraztápok alapját képezik.
- Tokoferol: Természetes antioxidáns, amik megóvja a táp zsírtartalmát az avasodástól. Az E-vitamin is ide tartozik.
- Vágóhídi melléktermékek: Az állatok ehető, nem hústartalmú szövetei, mint például a máj vagy a tüdő.
- Prebiotikumként szolgáló összetevők: Olyan anyagok, amik elősegítik a jótékony bélbaktériumok növekedését, mint például a frukto-oligoszacharid (FOS).
- Ízületi funkciók megőrzésére szolgáló összetevők: Olyan anyagok, mint a kondroitin-szulfát és a glükozamin, amik támogatják az ízületek egészségét.
- EPA, DHA: Omega-3 zsírsavak, amik jótékony hatással vannak a szív- és érrendszerre, a bőrre és az ízületekre.
Mindezek tudatában már bátrabban válogathatsz a jobbnál-jobb tápok között!
A Cirmos Állatpatika webshopjában és üzleteiben csakis a legjobb minőségű tápokat találod! Nézz szét nálunk!