Miért rettegnek annyira a kutyák szilveszterkor?
A kutyák érzékszervei kifinomultabbak, mint az embereké. Kiemelkedő a hallásuk, és a szaglásuk is jóval fejlettebb. A szilveszterkor előforduló sokféle inger ezért akár pánikhoz is vezethet. Például a kutyák sokkal szélesebb hangfrekvenciát hallanak, mint az emberek, így a tűzijáték robbanásai még inkább megterhelőek számukra.
Továbbá a kutyák érzékeny szaglással is rendelkeznek, és a tűzijátékhoz kapcsolódó szagok is stresszt okozhatnak számukra. Fontos megjegyezni, hogy a kutya reakciója évről évre változhat, így fontos figyelmet fordítani rájuk, különösen idősebb korukban.
Hogyan ismerhetjük fel, hogy háziállatunk fél?
Míg néhány négylábú egyszerűen csak visszavonul vagy védelmet keresve gazdijához bújik, mások igazi pánikba esnek. Az állatok félelmének tipikus jelei:
- szapora légzés
- fülhegyezés
- kitágult pupillák, tágra nyílt szemek
- nyugtalanság
- étvágytalanság
- remegés
- összekuporodás
- behúzott farok
- szélesre nyitott száj
Hogyan nyugtathatjuk meg kedvencünket a tűzijáték alatt?
Sajnos a gondos felkészülés ellenére is gyakori, hogy a kutyák nehezen élik meg a petárdázás okozta zajokat. Mit tehetünk ilyenkor?
- Először is gondoskodjunk róla, hogy minél kevesebb fény, zaj jöjjön be a helyiségbe, ahol kisállatunk tartózkodik. Húzzuk be a függönyöket, engedjük le a redőnyöket, tegyünk be nyugtató zenét, vagy felhangosíthatjuk a tévét (olyan csatornát válasszunk, ahol nem egy akciófilmben lövöldöznek és nem a tűzijátékot közvetítik).
- NE kezdjük el babusgatni állatunkat, bármennyire is nehéz! Ezzel a viselkedéssel csak megerősítjük a reakcióját és így még jobban félni fog. Ha pedig azt érzi, hogy mi is nyugtalanok vagyunk, akkor beigazolódni látja a rettegését: hiszen ha a gazdi fél, akkor biztosan nagy a baj.
- Az sem jó, ha teljesen ignoráljuk őt, ugyanis ilyenkor magára marad a félelmével és bizonytalanná válik.
- A legjobb, amit tehetünk, hogy nyugodtan viselkedünk és megpróbáljuk elterelni a figyelmét. Például adhatunk neki egyszerűbb feladatokat (ha teljesítette adjunk neki jutifalit), illetve megpróbálhatunk játszani is vele, hogy megfeledkezzen a külvilágról.
- A nem annyira zaklatott kutyák, illetve az első szilveszterüket átélő kedvencek gyakran már különleges szagok vagy finom falatok hatására is megnyugszanak. A cél, hogy eltereljük az állat figyelmét a hallásáról, a szagló- és ízérzékelő szerveire. Elhinthetünk például érdekes szagnyomokat a lakásban, melyeket megszimatolhat. Az állatok örülnek a különleges jutalomfalatoknak is, melyek miatt rövid időre elfelejtik a tűzijáték robaját.
- Ahogy egyre sötétedik, a szilveszteri zajok is egyre intenzívebbek lesznek. Legkésőbb ekkor itt az ideje, hogy visszavonuljunk kisállatunkkal a lakásba, nem szabad egyedül hagynunk ebben a felzaklatott állapotban. A különösen félős kutyáknak nem elég ugyanis, ha egyedül visszahúzódhatnak a szoba nyugalmába. Ebben a helyzetben szükségük van kétlábú társukra, aki biztonságot nyújt nekik.
Adhatunk-e nyugtató termékeket kisállatunknak?
Egy kevésbé félős kutyánál elegendőek lehetnek a fent említett tippek. Azonban félősebb társaik esetében már érdemes fontolóra venni a nyugtató készítmények alkalmazását. Az étrendkiegészítőknek általában nincs mellékhatásuk, és könnyen alkalmazhatók, például a kutyatápba keverve vagy külön adagolva. Fontos azonban megjegyezni, hogy minden esetben érdemes konzultálni az állatorvossal, mielőtt új étrendkiegészítőt adunk a kutyának, hogy megbizonyosodjunk róla, hogy az megfelelő és biztonságos a kedvencünk számára.
A Calmex egy nyugtató hatású táplálékkiegészítő, mely segít az állatoknak a stressz és a félelem leküzdésében. Külön plusz pont, hogy ízletes tabletta formájában elérhető, így könnyen és egyszerűen beadható kedvencünknek. Segít a rövid távú stressz és a hosszú távú szorongás kezelésében is.
Készüljünk fel fokozatosan a szilveszterre
Bizonyosodjunk meg arról, hogy kedvencük rendelkezik chippel és a nyakörvén lévő biléta tartalmazza elérhetőségünket, ez nagyban megkönnyíti a hazajutását ha elkószálna.
A szilveszteri buli szervezésénél vegyük figyelembe háziállatunkat is, mivel a szilveszter egy megterhelő nap számukra.
Amennyiben az előző évek tapasztalatai alapján tudjuk, hogy kiskedvencünk nagyon nehezen viseli a szilvesztert és teljesen pánikba esik, akkor kérjük az állatorvos segítségét! Ő nyugtatót is javasolhat, ami sokat segít és még az is lehet, hogy az állat átalussza a szilveszter éjszakát.
A kutyus vagy a cica számára szilveszter éjjelére érdemes kialakítani egy búvóhelyet, ahol nem látszódnak a tűzijáték fényei és viszonylag csend is van. Szilveszter előtt pár nappal egy csendes helyiségben alakítsuk ki ezt a helyet, tegyük oda kedvencünk pokrócát, játékait és némi csemegét.
Amennyiben kinti állatunk van, akkor győződjünk meg róla, hogy nem tud elszökni! Természetesen a kinti állatoknak is szükségük lesz egy búvóhelyre, amit ajánlott meleg helyen, például a garázsban kialakítani!
Bízunk benne, hogy tanácsainkkal könnyebbé válik kedvenceitek számára a szilveszter éjszakája, és elkerülhetők lesznek a kellemetlen élmények! Ne feledjétek, webshopunkban mindent megtalálhattok, amire egy nyugodt éjszakához szükségetek lehet! Legyen a szilveszter mindenki számára kellemes és stresszmentes!