Hogyan készüljünk fel az ivartalanításra?

Hogyan készüljünk fel az ivartalanításra?

A hazai állattartás egyik legaggasztóbb problémája az ivartalanítás alacsony aránya. Ennek hátterében legtöbbször tévhitek és hiányos információk állnak. Az ivartalanítás iránti ellenállás mögött meghúzódó tévhitek miatt sok gazdi számára nehéz döntést hozni ezen a téren, noha az eljárás számos előnnyel jár. Nemcsak a kóbor állatok számának csökkentése miatt fontos, hanem kiskedvencünket is megóvhatja számos betegségtől.

Az ivartalanítás legoptimálisabb időpontja az ivarérettség kialakulása előtt van, körülbelül 6 hónapos kor előtt. Ebben az időszakban elvégezve az ivartalanítást, megelőzhetjük a nem kívánt szaporulatot és megóvhatjuk kedvenceink egészségét.

Miért fontos az ivartalanítás?

·         Megelőzi a nem kívánt szaporulatot

·         Ivartalanítással megelőzhető a szuka kutyák vemhességével és szoptatásával járó fitnesszromlás

·         Tüzeléssel járó kellemetlenségek elkerülése

·         Kanok elszökési kedvének és agressziójának csökkentése

·         Álvemhesség megelőzése

·         Az időben elvégzett ivartalanítás szinte elhanyagolhatóra csökkenti az emlődaganat kockázatát és megelőzi a heredaganatok, petefészek- és méhdaganatok kialakulásának kockázatát.

·         Megelőzhető a gyakran végzetessé váló gennyes méhgyulladást

Műtét előtti tudnivalók

Az állatorvos tanácsait követve általánosságban elmondható, hogy az ivartalanítási műtétet megelőző estétől már ne adjunk enni az állatnak. Ez alól kivételt képeznek azok az esetek, mikor kis súlyú, beteg állatról van szó. Az állatorvos ezen különleges esetekben mérlegeli a kockázatokat és előnyöket, majd dönt a megfelelő táplálásról. Viszont az általános ajánlás értelmében a műtét előtt legalább 12 órával már ne adjunk enni az állatnak!

Fontos, hogy az ivartalanítás előtt az állatorvos szigorú állapotfelmérést végezzen, beleértve az állat testsúlyának, testhőmérsékletének, szív- és légzésszámának ellenőrzését, valamint a hasüreg tapintását. Altatás esetén vérkép is készül, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a kis kedvenc bírni fogja az altatást.

Nőstények esetében a tüzelési időszakban történő beavatkozás kerülendő, mivel ez növelheti az utóvérzés kockázatát.

 

Mire számítsunk a műtét során?

 

ü  Előzetes vizsgálat:

Kisállatunkat alapos vizsgálatnak vetik alá, hogy megállapítsák az általános egészségi állapotát. Ha minden rendben van, folytatódhat a műtét.

ü  Altatás:

Az állat megkapja az altató injekcióját, ami általában 5-10 perc alatt hat. A műtét nőstényeknél teljes altatásban zajlik, kanoknál, kandúroknál általában érzéstelenítéssel műtenek.

ü  Műtéti beavatkozás szukáknál:

Műtét során a köldöktől hátrafelé a has középvonalában minimális vágást ejtenek. Ezen a ponton hozzáférnek a petefészkekhez és a méhhez.

ü  Műtéti beavatkozás kanoknál:

Hímeknél a heréket távolítják el, ami lényegesen kisebb sebet eredményez. A fiú kutyák műtéti hegét ugyanúgy gondozni kell, mint a lány kutyusokét.

ü  Varratok:

A szervek eltávolítását követően a sebet 3 rétegben összevarrják. A belső varratok felszívódnak. A külső varratok lehetnek többfélék, az állatorvos általában visszarendel minket varratszedésre a műtétet követő 2 héten belül.

Műtét után

Ébredés után előfordulhatnak altatási mellékhatások:

·         remegés, reszketés

·         nyüszítés (ijedtséget jelez inkább, mint fájdalmat)

·         nyálzás

·         öklendezés, hányás

·         bizonytalan járás, gyakori elesés

 

Készítsünk elő kedvencünknek egy csendes helyet, ahol nyugodtan lábadozhat. Helyezzünk el takarókat, mivel a testhőmérséklete csökkenhet a műtét és a koplalás miatt. A pihenés és a nyugalom segít a gyorsabb gyógyulásban.

Ne adjunk enni és inni azonnal az ébredés után. Várjunk, amíg kedvencünk teljesen magához tér, hogy elkerüljük az esetleges hányást és a varrat felszakadásának kockázatát.

Figyeljük őt folyamatosan, különösen, ha más háziállatok is vannak a környezetében. A hímek hamarabb állnak talpra, de vigyázni kell arra, hogy akkor se próbáljanak ugrálni vagy túl sokat mászkálni, mert a gyengeség miatt könnyen sérülhetnek.

Ha bármilyen rendellenességet észlelünk az állapotában, konzultáljunk az állatorvossal! Ha lázas, nem eszik, vagy a seb elfertőződött, akkor haladéktalanul keressük fel az orvost!

Mikor már teljesen magához tért, kínáljuk friss vízzel és könnyen emészthető eledellel.

Az ivartalanítás utáni első 2-3 nap a sebgyógyulás szempontjából kritikus időszak. Ezért különösen fontos, hogy fokozott figyelemmel kísérjük kedvencünket a műtétet követő első pár napban. Amennyiben a sebgyógyulás zavartalan és komplikációmentes, a varratszedés általában 8-10 nappal az ivartalanítást követően történik. Ezen időszak alatt kiemelten fontos a seb megfelelő védelme és gondozása. Ha a seb duzzadt, piros vagy gennyes, azonnal konzultáljunk az állatorvossal. A Betadinos oldattal történő tisztítás javasolt a gyulladás és elfertőződés megelőzése érdekében.

Az állatorvosnál történő ellenőrzés során nőstényeknél varratszedés, hímeknél általában csak kontroll zajlik. Használjunk hegesedést segítő krémeket a seb ápolására.

 

Mire lesz szüksége kiskedvencünknek az ivartalanítást követően?

Először is sok pihenésre van szüksége az ivartalanítás után. Ne erőltessük a mozgást vagy aktív tevékenységeket. Biztosítsunk számára csendes és nyugodt környezetet.

Használjunk megfelelő méretű műtét utáni ruhát a seb védelme érdekében. A rugalmas, szellőző anyagból készült ruha lehetővé teszi a kényelmes mozgást.

Vigyázzunk, hogy csak akkor vigyük sétálni kedvencünket amikor már teljesen magánál van, és az állatorvos engedélyezte. Kerüljük a magas helyekre való emelést, hogy elkerüljük a sérüléseket.

Az étvágya növekedhet, de a kalóriaigény csökkenhet az aktivitás csökkenése miatt. Kínáljunk könnyen emészthető eledelt, és figyeljünk a megfelelő táplálkozásra.

Ha az állatorvos javasolja, alkalmazzunk sebvédő ruhát vagy gallért. Ez megakadályozza a nyalogatást és a seb sérülését.

Kövessük nyomon az étvágyát, és fokozatosan térjünk át a normál étrendjére.

Az első 1-5 napban figyeljük kiskedvencünk viselkedését és naponta ellenőrizzük a sebét. Bármilyen szokatlan tünet vagy viselkedés esetén azonnal konzultáljunk az állatorvossal!

 

 

Az állatorvos által végzett alapos vizsgálat és a gazdi együttműködése kulcsfontosságú a sikeres ivartalanítás érdekében. Az állattartók számára ajánlott időben tájékozódni az ivartalanítás utáni ruházatról, hiszen ez segíti kisállatunk kényelmét és a stresszmentes felépülést. Emellett a gazdinak is fontos megőriznie a nyugalmát, mert állataink érzékelik a hangulatváltozásokat, és a nyugodt környezet segíthet a gyorsabb felépülésben.

 

Webáruházunkban mindent megtalálsz, amire kedvenced gyors felépüléséhez szükséged lehet.