Eliminációs diéta
A diéta időtartama: hacsak az állatorvosa másképp nem rendeli, minimum 6-8 hét.
A diéta időtartama alatt két opció közül kell választani! Vagy főzni kell az állatnak, és akkor csak főzött eleséget kaphat a diéta időtartama alatt, vagy pedig gyári tápok közül kell választani, amelyek állatorvosi minőséget képviselnek, és alkalmasak a diéta kivitelezésére.
Teljes értékű tápok közül a hypoallergén gyári tápoknak két kategóriája van. Vannak úgynevezett hidrolizált fehérjét tartalmazó tápok. Ezek esetében a tápban lévő fehérjét egy enzimes „előemésztés” során kisebb alkotórészekre szedik (kis molekulatömegű fehérjék, peptidláncok), hogy a szervezet nem ismeri fel, miből készült. Ilyen gyári tápjai például az alábbi gyártóknak vannak: Virbac®, Hill's®, Royal Canin®, VetLife®. A hypoallergén tápok másik típusa olyan, amely egyféle húsfehérjét és egyféle szénhidrátforrást tartalmaz. Ilyeneket az alábbi gyártók kínálatában találhatunk meg például: Trovet®, Happy dog ®, VetLife®, Josera®.
A főzött eleség és a gyári tápok esetében (egy fehérje-egy szénhidrát) olyan fehérjeforrást (és szénhidrátot) kell választani, amelyet feltehetőleg még soha nem fogyasztott az állat. Fehérjék közül alkalmas lehet: nyúl, kacsa, vad, fürj, kecske, bárány, ló, szarvas, rovar. Szénhidrátok közül: köles, hajdina, sütőtök, gesztenye, tápióka.
Hidrolizált tápokból nincs különböző ízesítésű, hiszen itt mindegy, miből készül, mivel nem ismeri fel a szervezet.
Főzés esetében ízesítésnek csak egy kis sót lehet használni, más fűszert, ételízesítőt, leveskockát, vegetát stb. nem lehet beletenni. Az elején kerüljük a zöldségek adását és belefőzését is. Célszerű egyszerre egy nagyobb adagot elkészíteni, majd napi adagokra porciózva mélyhűtőben tárolni. Főzéshez segítséget nyújthatnak bizonyos gyártók kínálatában található 100% hús konzervek és nedves pástétomok, amelyek mellé csak a köretet kell elkészíteni. Ilyen termékei vannak például az alábbi gyártóknak: Trovet®, Solo®.
Fehérjeforrások választása
Van olyan, hogy elsőre olyan fehérjeforrást választ a gazdi, amely továbbra is allergizálja az állatot. Ilyenkor nem szabad feladni, egy másik félét kell választani. Ezért is hosszadalmas lehet, mire kiderül, hogy pontosan mire is allergiás.
Ivás
Ivásra vizet kell készíteni (nem kaphat tejet, húslevest, stb.).
Zsírok és aromák
Sok gazdi aggódik, hogy a gyári tápok esetében sokban a baromfizsír megtalálható összetevőként. Szögezzük le: zsír≠fehérje! A zsírokra nem alakul ki allergia/intolerancia, így ezek nem okozhatnak problémát.
Bizonyos táplálékkiegészítőkben, gyógyszerekben pedig az elfogadás növelésére aromákat használnak. Ezek általában mesterségesek és nem váltanak ki allergiás reakciót. Rendszeresen szedett gyógyszerek esetében így nem kell tartani, hogy elrontjuk a diétát. Amennyiben mégis kétségei támadnak egy-egy termékkel kapcsolatban, kérdezze állatorvosát!
Szigorú diéta
A diéta időtartama alatt nem kaphat semmi mást, nincs jutalomfalat, nincs sajt, nincsen keksz, nincsen kenyérszéle, vagy pizzacsücske. Nem kaphat fogtisztítókat sem. Nagyon szigorúan be kell tartani, mert akár egy falat allergizáló eleség okozhat hetekig tartó tüneteket, és akkor lehet elölről kezdeni a diétát.
A számára elkészített főtt eleségből nassolhat, vagy táp esetén a napi adagból kaphat jutalomfalatként. Ha a gazdi étkezésénél úgy tesz, mintha elsorvadna az éhségtől, akkor a napi adagból készítsen az asztalra, és abból adjon neki, így mindenki boldog lesz. :) A kutya azért, hogy kapott az asztalról, a gazdi meg azért, hogy mégsem olyan gonosz, hogy nem ad neki semmit.
Emberi felelősség
Az eliminációs diéta sikere gyakorlatilag majdnem teljesen az embertől függ! Az esetek 99%-ban az emberek (gazdik, vagy a környezetükben élő, első körben gyermekek, és nagymamák/papák ;) ) rontják el, megszegve a diéta szabályait!
Provokáció
A táplálékallergia akkor állapítható meg bizonyossággal, amennyiben sikeres az eliminációs diéta, és pozitív a provokáció! A sikeres diéta után olyan eleséget kell adni az állatnak, amelyre feltehetően allergiás. Ekkor egyféle (vagy másik fehérjeforrás, vagy másik szénhidrátforrás, esetleg zöldség, de egyszerre csak egyféle) eleséget lehet hozzáadni, és meg kell figyelni, hogy visszatérnek-e a tünetek. Amennyiben tünetmentes, akkor lehet azt is adni a továbbiakban. Amennyiben visszatérnek a tünetek, úgy el kell hagyni az étrendből, megvárni, míg visszarendeződik a diéta alatti állapot, és akkor lehet újabb eleséget kipróbálni.
Kiegészítők a diéta időtartama alatt
Bőrtünetek jelentkezése esetén kulcsfontosságú lehet bizonyos bőrtápláló készítmények adása. Az ezekben megtalálható anyagok segíthetnek visszaállítani a bőr természetes védekező képességét, megfelelő integritását, az omega 3-as és 6-os zsírsavak pedig gyulladáscsökkentő hatásúak is. Teljesség igénye nélkül néhány megfelelő készítmény: Dermato, Megaderm, Coatex kapszula, BiogenicVet Skin&Fur kapszula.
Gyomor-bélrendszeri panaszok esetében pedig hasznosak lehetnek pro- és prebiotikus készítmények. Például: Florento tabletta/paszta, PPVD Fortiflora, Sustain, Protexin Synbiotic DC.
Immunrendszer optimalizálása
Az immunrendszer erősítése érdekében ilyen esetekben nem javasolt, hiszen allergia esetében pont annak túlműködése okozza a panaszokat. Az immunrendszer optimalizálására használhatók azonban természetes készítmények, mint például a huminsavat tartalmazó termékek.
Viszketés csökkentése
A viszketés csökkentésére használhatók jó minőségű samponok (pl.: Leniderm, Coatex, Dermoscent, Dermilen). Pollenek lemosására kifejezetten javasolt a rendszeres fürdetés, természetesen egy-egy séta után a langyos sima vizes lemosás is már megfelelő lehet, nem kell feltétlenül samponozni minden alkalommal. Amennyiben kezdetben másodlagos bakteriális túlszaporodás is rontja a helyzetet, javasolt lehet ezeket a kórokozókat gyérítő készítmény alkalmazása (pl.: Clorexyderm 2%, Clorexyderm 4%).
Kezdetben 2-3 naponta is lehet ezekkel a készítményekkel fürdetni, utána lehet ritkítani. Általános samponokkal nem javasolt a gyakori fürdetés! A samponok használatával kapcsolatban kérdezze állatorvosát!
Egyéb kiegészítő lehetőségek
Egyéb kiegészítő gyógyszeres lehetőségekkel kapcsolatban (például viszketés csillapítása, stb.) kérdezze állatorvosát! Fülgyulladás esetében állatorvosi vizsgálat és kezelés javasolt! Bűzmirigy gyulladás esetén annak állatorvos általi vizsgálatára, illetve rendszeres ürítésére lehet szükség!
Utókövetés
Sok esetben tapasztalható, hogy szigorú diétára csak bizonyos ideig van szükség, utána amint megvan a „ludas” lehet lazítani a szigorúságon, illetve lehet keresni olyan gyári tápot, amely nem tartalmazza a kérdéses összetevőt/összetevőket.
Az összefoglalót készítette:
Dr. Fassang Edit állatorvos
+36 20/502-1350
Cirmos Állatpatika