A kutyatulajdonosok félelme: a toklász-szezon kezdete

A kutyatulajdonosok félelme: a toklász-szezon kezdete

A toklász egy közönséges gyomnövény, a pázsitfűfélék családjába tartozó egérárpa kalászának egy száraz darabja, amely kaszálást követően a növény széteső terméséből hullik le. A toklász szezonális jelleggel bármilyen füves területen előfordulhat, természetben és városban egyaránt. Időjárástól függően május vége-június elején kezdenek a kalászok száradni, ettől az időponttól okoznak problémát az állatoknál. A legveszélyesebb időszak a június, július és az augusztus, mikor az elszáradt termések kipotyognak a kalászból.

Mit árthat egy ilyen kis növény?

Sajnos a toklász potenciális veszélyt jelent a kutyákra és egyéb állatokra is. Formája miatt ugyanis könnyedén beleakad a kutya szőrébe, tappancsába, szúrós vége révén pedig bárhová be tud fúródni: az állat bőrébe, szemébe, szájába, orrába, fülébe és sajnos akár a hüvelyébe vagy a péniszébe is. Ezután az állat mozgásával együtt a toklász is vándorol egyre mélyebbre, ezzel súlyos problémákat okozva.

 

Mikor gyanakodjunk toklászra?

Alakjának köszönhetően a toklász könnyedén bejut az állat testébe, és ha már bekerült, szerencsére számos tünet jelzi jelenlétét:

·         Váladékozó, nem gyógyuló seb

·         Érzékeny, kipirosodott bőr

·         Dudor vagy duzzanat a testen

A toklász okozta tünetek attól is függnek, hogy hol fúródik be a kutya testébe. Testtájak szerint a tünetek a következők lehetnek:

·         Fül: heves fejrázás, fülvakarás, féloldalas fejtartás, nyugtalanság, ingerültség.

·         Szem: megduzzadt, vörös kötőhártya, erős váladékozás, nem nyitja ki a szemét az állat vagy gyakran hunyorít.

·         Orr: hirtelen erős prüszkölés, orrvakarás, váladékozás, mely véres is lehet.

·         Láb: a lábujjak közötti bőrpír, duzzanat, piros csomó a befúródás helyén. Kíméli a mancsát, sántikál. Nedvedző seb, melyet a kutya folyamatosan nyalogat. A szőr kihullik, és a gyulladt rész lila színűre színeződhet.

·         Genitáliák: nyalogatja, rágcsálja magát. Véres, gennyes váladékozás, állandó nyüszítés.

Mit tegyünk, ha ezeket a tüneteket észleljük kedvencünknél?

Már a legkisebb gyanú esetén is haladéktalanul vigyük orvoshoz kedvencünket a súlyosabb panaszok elkerülése érdekében!

A toklászt mi is kiszedhetjük kisállatunkból, de csak abban az esetben, ha még csak a szőrzetbe ragadt vagy éppen a hegye szúródott a bőrbe. Óvatos eltávolítását követően alaposan fertőtlenítsük le a sérült területet! Ha a növény mélyebbre fúródott, azonnal forduljunk orvoshoz!

 

Megelőzés

Bár a toklászt elkerülni lehetetlen, de sokat tehetsz annak érdekében, hogy elkerüld a bajt:

·         Ápold rendszeresen kis kedvenced szőrét, minden séta után fésüld át a bundáját, vágd ki a szőrt a tappancsánál és a fül környékéről, így kisebb az esély, hogy a bundába kapaszkodik a toklász.

·         Minden séta után alaposan vizsgáld át kutyád bundáját, kiemelt figyelmet fordítva az érzékeny területekre!

·         Próbáld elkerülni a gondozatlan füves területeket!

·         Használhatsz védőfelszerelést, fülvédőt, zoknit, amik védelmet nyújtanak a fűben.

Amennyiben a megfelelő elővigyázatosság ellenére is megtörténik a baj, azonnali állatorvosi segítségre lesz szüksége kedvencednek. Az állatorvosi látogatások igen stresszesek lehetnek az állatok számára. Ezért nagyon fontos, hogy az állatorvosi látogatásokat valamilyen pozitív dologgal kösse össze kedvencünk. Ilyenkor szuper lehetőség a jutalmazás, amihez szükséged lesz ízletes és egészséges jutalomfalatokra.

Állatpatikánkban kölyökkutyáknak és felnőtt kutyáknak is kínálunk jutalomfalatokat, telis tele vitaminokkal és ásványi anyagokkal, kutyusod egészségének támogatásáért, valamint azért, hogy az orvosi látogatás többé ne legyen kellemetlen élmény.