A mérhetetlen türelem mellett a neveléshez elengedhetetlen az is, hogy következetesek legyünk, valamint az, hogy pozitív megerősítést biztosítsunk a helyes viselkedéshez, azaz jutalmazzuk kedvencünket. A legkönnyebb dolgunk kölyökkutyák esetén van, hiszen esetükben hamar elkezdhető az oktatás, könnyebb őket fegyelmezni, mivel még nincsenek rosszul berögzült szokásaik, azonban felnőtt kutyák esetén sincs minden veszve, nevelésükhöz talán több idő kell, de elérhető a kívánt cél.
Kertben és lakásban tartott kutyáknál eltérő lehet a prioritás, hogy mire kell megtanítani őket először, azonban minden esetben fontos, hogy tudják viselni a pórázt, ne legyen gond a sétáltatással, ne rágjanak meg olyan tárgyakat, amiket nem szabad, ne tegyék tönkre a virágokat, növényeket, ne piszkítsanak akárhova és hallgassanak a nevükre. Ha minden fontosabb feladatot megtanultak, ami a harmonikus együttéléshez szükséges utána akár trükköket is taníthatunk nekik.
Következetesség
Ha valamire meg szeretnénk tanítani kutyánkat, elengedhetetlen, hogy következetesek legyünk. Gondoljuk át, mit szabad és mit nem, valamint előrelátónak kell lennünk, és ehhez tartani magunkat. Ha például megengedjük neki néha, hogy felmenjen a kanapére, máskor viszont rászólunk, az megzavarhatja és sosem fogja megtanulni, hogy lehet-e neki vagy sem. Ugyanez igaz arra is, ha kölyökkutyaként, amikor még kicsi engedünk neki valamit, számolnunk kell azzal is, hogy ő ehhez hozzászokik, és felnőtt korában is csinálni fogja.
Motiváció
Ahhoz, hogy hatékonyan tudjuk oktatni kedvencünket, ismernünk kell úgymond a gyenge pontját. A legtöbb kiskedvenc él-hal a jutalomfalatokért, így ezekre tökéletes támogatói lehetnek a tanítási folyamatnak, azonban van olyan kiskedvenc, akit inkább egy közös játék, vagy egy kis simi motivál igazán. Ha megtaláltuk azt, amivel hathatunk rá, elkezdhetjük a tanítási folyamatot.
Tanítás
Több olyan ismert módszer is van, mellyel hatékonyan és állatbarát módon tudjuk okítani kedvencünket, azonban figyelnünk kell arra, hogy a különböző feladatok elvégzését sokszor eltérő oktatási móddal érhetjük el. Itt is van néhány példa.
Név tanulás
Ahhoz hogy kedvenced hallgasson a nevére meg kell tanítanod neki, hogy ez hozzátartozik, hiszen ha következetlenül többször is ismétled ezt a nevet, attól még nem fog rá hallgatni. Szánj rá naponta egy kis idő, hogy beüljetek egy csöndes szobába, ahol ismételgeted neki a nevét, és adsz neki egy jutalomfalatot, vagy egy simogatást, ha figyel rád. Kezdetben csak egy helyiségben gyakorold, azonban fontos, hogy idővel máshol is, akár más szobában vagy az utcán is tanítgasd, mivel a kutyák hajlamosak helyszínhez kötni egy szituációt, így máshol nem fog hallgatni rád, ha hozzá nem szoktatod. Ha többen vagytok a háztartásban, akkor fontos hogy mindenki jutalmazza őt, ha figyel a nevére. Minél többen motiválják, annál hamarabb fogja megtanulni azt. Ha már megtanulta a nevét, apránként elhagyhatjuk a fizikai jutalmazást, fontos azonban, hogy ne hirtelen tegyük ezt, hanem fokozatosan, valamint a helyes viselkedésért szóbeli visszajelzést és simogatást továbbra is kapjon.
Sétáltatás
A sétáltatás elsősorban a szobakutyák számára fontos, viszont kertben élő kutyákat is vihetünk magunkkal akár túrázni is, így mindkét típus számára hasznos lehet megtanítani. Első körben a póráz viselésére kell megtanítanunk kutyánkat, így ha fel szeretnénk adni rá, mindenképp vonjuk el a figyelmét egy hosszabban tartó jutalomfalattal, vagy rágószalaggal. Ha rátettük, először hagyjuk egy kicsit sétálgatni benne, úgy, hogy a lógó felét beakasztjuk valahova a nyakörvön vagy hámon, hogy ne zavarja. Ha elviseli magán, akkor megfoghatjuk a póráz végét és egy zárt udvaron, vagy kutyafuttatóban sétálhatunk vele egy kicsit. Ha nagyon előre szeretne sietni, nem szabad visszarántanunk, mert elfogja venni tőle a kedvét, eleinte nekünk kell tartanunk vele a lépést, majd a lábunk mellett jutalomfalattal kell fokozatosan megtanítanunk neki, hogy mellettünk kell sétálnia. A jutalom elhagyásra itt is ugyanazok a feltételek érvényesek, mint a név megtanításánál.
Szobatisztaság
A lakásban élő kutyákat fontos hozzászoktatnunk egy napi rutinhoz, reggel és este mindig ugyanabban az időben vigyük ki sétálni, hogy elvégezze a dolgát, de emellett a napközbeni ürítésre mindenképp ki kell jelölnünk számára egy helyet. Erre a legjobb megoldás a kutyapelenka, mely több rétegű és rendkívül jó nedvszívó képességű, mely amellett, hogy semlegesíti a szagokat, külön olyan illatanyaggal van ellátva, mely ösztönzi a kutyákat arra, hogy azon a helyen végezzék el a dolgukat. Ha a helyhez szoktatás ideje alatt mégis baleset történne, kutyapelenkával töröljük fel a vizeletet, majd tegyük vissza a helyére, így kutyusunk már saját illatanyagát is érezni fogja az adott helyen, és könnyebben oda szokik. Ahova eredetileg vizelt, azt a területet alaposan fertőtlenítsük le, mivel ha ott is fogja érezni a szagát, akkor megzavarhatja, és újra odavizelhet.
Te milyen módszerrel okítod kedvencedet?