A tavaszvégi hűvösebb idő kiváló volt a kullancsok számára. A kullancsok számos megbetegedést okozhatnak kedvencünknek, hiszen a nőstények vérszívás közben számos kórokozót juttatnak háziállataink szervezetébe, ezek közül az egyik legveszélyesebb a babesiosis. A betegség általában 3-7 napos lappangási idő után jelentkezik, első tünetei a bágyadtság, levertség, étvágytalanság, illetve a fertőzés általában magas lázzal jár.
Ha kullancsot találsz a kutyában, érdemes a lehető leggyorsabban eltávolítani. Azt, hogy a kullancs mióta van az állatban nehéz meghatározni, hiszen nem minden kullancs nő nagyra, ráadásul a különféle fejlődési alakjai is fertőzhetnek. Semmiképp ne használj az eltávolításhoz zsírt, krémet vagy olajat, ezektől ugyanis a kullancs pánikba esik, ami miatt a méreg anyagait még gyorsabban a kisállatunkba ereszti. Ha merjük, a kullancsot puszta kézzel is eltávolíthatjuk, nem okozunk vele gondot. Nem szükséges csavargatnunk, elég egyszerűen szép lassan kihúznunk, hiszen idő kell ahhoz is, hogy a kullancs elengedje a bőrt, felhúzza a "horgonyt". Ha a kullancs kiszedése közben beszakad a feje ne ijedjünk meg, a szervezet szépen lassan ki fogja dolgozni. A csípés helye néhány percig vérezhet, ez azért van, mert a kullancsok véralvadás elleni anyagot juttatnak a csípésbe.Nagyon fontos, hogy amilyen hamar csak tudunk, távolítsuk el az állatból az élősködőt, hiszen a babesia átviteli ideje a csípéstől számított 24 óra is lehet.
Érdemes megelőznünk a kullancsokat, és már a jó idő előtt gondoskodnunk az élősködők elleni védelemről. Szerencsére ma már nincs nehéz dolgunk, számos, nyakörv, spot on és tabletta közül választhatunk. Mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya, a nyakörvek többsége nagyjából fél évig hatásos, így igencsak költséghatékony. Hosszú szőrű kutyáknál vagy macskáknál viszont nem biztos, hogy kellő védelmet biztosít. Fontos, hogy a megfelelő méretet válasszuk, illetve figyeljünk oda arra is, hogy milyen hatóanyaggal dolgozik az adott márka, hiszen – mint minden más esetben – itt is előfordulhat az állatnál érzékenység.
A „spot on” cseppeknek is többféle típusa létezik, a legtöbb típusa távol tartja a kullancsokat, így nem csak a csípést követően fejti ki hatását. Általában ezeket a készítményeket elég az állat gerincvonalán használni, arra viszont figyelni kell, hogy a használatot megelőző 2-3 napban, illetve a cseppentést követő 2-3 napon belül ne fürdessük kutyánkat vagy macskánkat. Hatásuk nagyjából 4 hét.
A tabletta is nagyszerű választás a védekezés szempontjából, hiszen akár három hónapos védelmet is nyújthat. Nem kell aggódnunk amiatt, hogy mondjuk a víz hatástalanítja, vagy a kisállatunk elhagyja, viszont sajnos a szúnyogok ellen nem véd, így arra mindenképp külön megoldást kell keresnünk. A közhiedelemmel ellentétben a tabletták nem okoznak májproblémát, illetve megbízhatóbb védelmet nyújtanak, mint a nyakörv, vagy a csepp.
Szintén nagyon fontos a szúnyogok elleni védelem is, hiszen ezzel kiküszöbölhetjük a szúnyogok által terjesztett betegséget, a szívférgességet. A betegség a melegebb égtájakról került hazánkba, a nyaralásból hazatérő kutyusokhoz köthető. Az egyre melegebb éghajlat kedvez a parazitának, az elmúlt 10 évben egyre inkább elterjedt. Ha a kutyusunk már fél évnél idősebb, és eddig nem használt semmilyen megelőző készítményt, első körben mindenképp egy vérvételes szűrést kell nála alkalmazni. Ha nem szív-, és bőrférges, akkor nyugodtan használható olyan kombinált készítmény, amely megelőzi a fertőzést. Sajnos a nyakörvek és cseppek a szúnyogok esetében sem nyújtanak 100%-os védelmet.
A szívférgesség esetében a legfontosabb a megelőzés, szerencsére ahogy a kullancsoknál, itt is bőségesen választhatunk az alternatívák közül. A védekezéshez választhatunk nyakörvet, Spot-ont vagy tablettát is.
Bár nyáron főként a kullancsok és szúnyogok elleni védelemre fektetünk nagyobb hangsúlyt, egész éves probléma a bolhafertőzés. Ez a rendkívül kellemetlen élősködő nagyon zavarja, idegesíti az állatot, tünetei a szőrhullás, vakaródzás és az ebből adódó bőrön lévő sebek. Gyakran társul hozzá bőrgyulladás is. Nagyon fontos a bolhák elleni védelem, hiszen a kellemetlen bőrtünetek mellett a bolhát a galadférgek hordozói is lehetnek, mely az emberekre is veszélyes. Itt is többféle megoldás között választhatunk, viszont a nyakörvek, cseppek és tabletták mellett környezetünk megtisztítására is különös figyelmet kell fordítanunk.
Azok a nyakörvek vagy cseppek melyek távoltartó hatással rendelkeznek, nem nyújtanak 100%-os védelmet, ezért nagyon fontos az odafigyelés. Ennek az oka, hogy az ezen nyakörvek és cseppek használata közben a bolháknak a bőrre lépve elkezdi "égetni" a talpát, így már nincs kedve vért szívni.
Szerencsére ma már az élősködők ellen többféle módon is felvehetjük a harcot, válogass kiváló minőségű élősködők elleni termékeink közül. Találd meg nálunk a kutyád vagy macskád számára a legmegfelelőbbet. Ha pedig kérdésed lenne, keress minket bátran elérhetőségeink egyikén.