1. Mi is az allergia?
Az allergia tulajdonképpen az immunrendszer túlzott vagy kóros működése egy adott (vagy többféle) molekulára, például növényi pollenekre, eleségben található fehérjékre, atkákra, penész-spórákra, egyéb mikroorganizmusokra, gyógyszerekre stb.
2. Tünetek
Az allergia, legyen az belélegzett vagy eleségallergia, a leggyakrabban bőrtünetekben jelentkezik, és minden bőrfüggelék érintett lehet (pl. bűzmirigy, külső hallójárat). Az esetek egy részében emésztőrendszeri tünetek társulhatnak, vagy önmagukban is jelentkezhetnek.
Leggyakoribb tünetek kutyák esetében: Az allergiás tünetek jelentős része a bőr- és bőrfüggelékek gyulladásában és viszketésében nyilvánul meg. Például a bűzmirigy visszatérő gyulladása, külső hallójárat visszatérő gyulladása, erőteljes vakarózás, gyakori végtagnyalogatás, rágcsálás, pofadörzsölés. A vakaródzás miatt előfordulhat, hogy a bőr felszínén normál esetben jelen lévő mikroorganizmusok, illetve a karomról a bőrre kerülő baktériumok másodlagos bőrgyulladást okoznak. Az esetek bizonyos részében gyomor- és bélrendszeri panaszok is jelentkezhetnek, leggyakrabban hasmenés formájában.
Bőrtünetek esetén először is ki kell zárni néhány parazitát, így a bolhát, a szőrtüszőatkákat, illetve rühatkákat. Hasmenéses esetekben célszerű először különböző lehetőségeket kizárni, mint például bélparaziták, emésztési rendellenességek, felborult bélflóra, nem megfelelő táplálás (túl zsíros, túl fűszeres ételek, vagy nem megfelelő minőségű eleség).
Leggyakoribb tünetek macskák esetében: Nyak és fej erőteljes vakarása, ami miatt gyakran teljesen sebesre vakarják magukat. Az így sérült bőrön a normálisan jelen lévő mikroorganizmusok, illetve a karmokról a sebbe kerülő kórokozók másodlagos bőrgyulladást okozhatnak. Az eleségallergia macskákban időnként gyomor-bélrendszeri panaszokat, leggyakrabban hasmenést okozhat.
Bőrtünetek esetén először is ki kell zárni néhány parazitát, így a bolhát, a szőrtüszőatkát, fül- és rühatkákat. Hasmenéses esetekben célszerű először különböző lehetőségeket kizárni, mint például bélparaziták, emésztési rendellenességek, felborult bélflóra, nem megfelelő táplálás (túl zsíros, túl fűszeres ételek, nem megfelelő minőségű eleség).
3. Diagnosztika
Amennyiben a fent említett egyéb lehetséges okokat kizártuk különböző vizsgálatokkal, illetve a bőrbiopszia eredményeként abszolút megerősítést nyert az allergiás kórok, akkor léphetünk tovább.
A belélegzett allergia általában szezonális, ami azt jelenti, hogy van olyan időszak az évben, amikor nem jelentkeznek a tünetek. A belélegzett allergének felderítésére megbízható vérből készülő tesztek vannak. Ezek általában költségesek, és akkor van igazán értelmük, ha deszenzibiláló oldatsort szeretne a gazdi. Ennek lényege, hogy az allergiát kiváltó pollenekből egy injekciós oldatot vagy oldatsort készítenek, és folyamatosan hozzászoktatják az állat szervezetét az allergiát kiváltó ágensekhez.
Az eleségallergiára nem jellemző a szezonalitás, így az egész évben folyamatosan jelentkezik. Leggyakrabban arra szoktak allergiásak lenni az állatok, amely tápanyagokkal a legtöbbet találkoznak. Például, ha egy kutya egész életében csak bárányos-rizses eleséget eszik, és felmerül az eleségallergia, akkor ezek lesznek a legvalószínűbb allergének (bárány és rizs). Az eleségallergia/intolerancia felderítésére a vérből készülő tesztek nem megbízhatóak, ezért nem szoktuk javasolni őket. Ebben az esetben az eliminációs diétát kell alkalmazni. Leggyakoribb allergének: marhahús, tejfehérje, szója, búza (glutén), tojás, kukorica, csirkehús. Ezek közül nem a csirkehús vezeti a statisztikát, mint azt sokan gondolják!
Az összefoglalót készítette:
Dr. Fassang Edit állatorvos
+36 20/502-1350
Cirmos Állatpatika