Így hódítanak teret a piacon az áfacsalt termékek
Az Áfacsalt termékeket nagy részét onnan ismerhetjük fel, hogy a megvásárolni kívánt termékek valószínűtlenül olcsók. Hazánk kutya- és macskatartó közössége pedig igen árérzékeny, ha állateledelről van szó.
A vásárlók 85-90 százaléka nem szakboltban szerzi be az eledelt, hanem vagy konyhai maradékkal eteti őket, vagy az áruházakban veszi meg a legolcsóbb élelmet kedvencének. Ezek a termékek egyébként nem csak olcsók, de igen rossz minőségűek is, gyakran sokkal több kukoricát, gabonát tartalmaznak, mint húst, tojást, vagy hasznos összetevőt.
Milyen módszereket alkalmaznak a csalók?
Nos, erre több lehetőség is van.
Talán az egyik legegyszerűbb módszer, hogy a magyar vállalkozó egy szomszédos országban, mondjuk Szlovákiában alapít céget, és a határ mentén létesít telephelyet. A jóval kedvezőbb adókat is Szlovákiába fizeti, a termékét pedig a saját teherautójával szállítja tovább hazánkba, ahol a magyar nagykerekben értékesíti tovább. A módszer lényege, hogy a szlovák cég exportszámlával szállítja be az állateledelt, EU-n belül pedig a kettős adózás elkerülése végett csak egyszer kell megfizetni az Áfát. Ezután a magyar cég könyvelése véletlenül „kifelejti”, hogy exportszámlával hozta be az árut, így áfa nélkül az X forintos terméket pontosan ugyanannyiért értékesítheti tovább a nagykereskedőknek. A NAV csak a legritkább esetekben kér a szlovák cégekkel összevetési kérelmet, ami leleplezhetné a trükközést.
Előfordul az is, hogy még az árut sem kell utaztatni, a magyar székhelyű cég úgy tesz, mintha az eledelt exportálná, de az áru csak papíron hagyja el az országot. Ehhez a módszerhez szintén alapítani kell egy külföldi céget, amely papíron megveszi a magyar állateledelt, majd az értékesíti tovább a kiskereskedelembe a terméket, a jóval kedvezőbb áfát pedig más államban fizeti meg. A valóságban azonban az áru el sem hagyja az országot, áfa teher nélkül landol a kiskereskedelmi szférában.
Egy újabb módszer a láncértékesítés, ahol a saját áfateher befizetése mellett a csalók sokszor még az áfát is visszaigénylik, tehát az államkasszát is meglopják. Ez a módszer az előzőeknél bonyolultabb, ugyanis egy komplett üzletláncot jóval nehezebb felderíteni, mint ha csak egy szimpla adásvételről lenne szó. A láncolat első szereplőjéhez érkezik be az áru külföldről Magyarországra, aki ezután nem fizet Áfát, és a legtöbb esetben fél éven belül felszívódik. Az árut olcsón adja tovább, így igen hamar tönkre is megy. A mulasztó cég tovább értékesíti a terméket a következő állomásra, ahol a vállalat már vissza is igényli az áfát, mielőtt azt ismét tovább értékesítené, azt az áfát, amit az első cég be sem fizetett. Végül a második állomásról megérkezik a termék az utolsó kereskedőhöz, aki szépen haszonnal tovább is adja a terméket.
Persze nem mindenki folyamodik különféle agyafúrt trükkökhöz, van, aki csak simán, számla nélkül, olcsóbban veszi meg az állateledelt, és kis ügyeskedéssel el is kerüli a lebukást.
Általában egy-egy ügyletben a fent leírtak nagy része egyszerre is szerepelt, úgynevezett körhintacsalás jön létre, amivel nem csak a profit nő, de a lebukás aránya is csökken.
Mit tehetünk mi?
A legfontosabb, hogy ezen eladások csak abban az esetben csökkennek, ha te magad is hazai megbízható kiskereskedésben vásárlod kedvencednek az eledelt, hiszen ezzel nem csak a becsületesen működő vállalatok fennmaradását segíted elő, de a kisállatod is minőségi táplálékhoz jut hozzá.
Válaszd te is a Cirmos Állatpatikát, ahol nem csak minőségi, teljesen biztonságos tápok jutalomfalatok, és egyéb kiegészítő termékek közül válogathatsz, de szakértő kollégáink is a segítségedre lesznek.