A te kutyád is habzsol? Itt a megoldás!

A te kutyád is habzsol? Itt a megoldás!

Két évvel ezelőtt új családtag érkezett a családunkba Blöki, a francia bulldog személyében. Igazi kis gombóc volt, pajkos, játékos, kissé szeleburdi teremtmény. Mivel ő az első kutyusunk, sok mindennel csak az együttélés során szembesültünk, többek között az étkezése kapcsán tapasztaltakkal is. Azt vettük ugyanis észre, hogy evésidőben mohón vetette magát az eleségére és pár perc alatt üres is volt a kis tálkája. Utána viszont csuklott, a tápot sokszor visszaöklendezte. A jelenséggel persze nem először találkoztam, bizonyos fajtákra - például a bulldogokra - különösen jellemző ez a fajta mohóság. A megelőzés kapcsán rengeteg információhoz juthatunk akár az interneten, akár állatorvostól ebben a blogban pedig összeszedtük nektek, hogy pontosan mi is állhat a probléma hátterében, illetve megosztjuk veletek ezek megoldását is. 


A kutyák alapvetően ragadozó állatok, fogazatuk is ehhez alkalmazkodott. Megragadják a táplálékot, de nem szükséges megrágniuk, hiszen az ő szájüregükben nem történik emésztés, mint az embereknél. Ha tehát azt tapasztaljuk, hogy kedvencünk egyben nyeli le az ennivalót, ne ijedjünk meg, ez önmagában nem káros. Viszont a túlzottan gyors táplálékfelvétel az lehet. Hatására könnyen előfordulhat hányás, puffadás, gyomorfájdalom, emésztési problémák, hosszabb távon pedig akár elhízás is.

De miért falja be a kutya az ételét?

Ez egyrészt az alaptermészetének is betudható, hiszen a ragadozó életmóddal együtt jár, hogy csak sikeres zsákmányejtés esetén van lehetősége enni - a falka alacsonyabbrendű tagjainak pedig akkor sem biztos -, így tehát az élelem nagy kincs, amit meg kell védenie és minél hamarabb el kell fogyasztania. Másrészt fakadhat korábbi, akár kölyökkori tapasztalatból is. Ha például a kutyánk egy nagyobb alom részeként jött a világra, elképzelhető, hogy versenyeznie kellett az ételért, ez a beidegződés pedig elkísérheti további élete során is. Most, hogy már tisztában vagyunk vele, honnan eredeztethető kedvencünk rossz szokása, nézzük, mit tehetünk ellene.


Lehetséges, hogy már az is elegendő, ha nyugodtabb körülményeket teremtünk neki az evéshez. Helyezzük a tálját csendes környezetbe, ahol nem érzi fenyegetettnek magát másik állat vagy a közelben lévő gyerekek miatt. Ha több kutyánk is van, külön etessük őket.
Egy másik megoldási lehetőséget jelenthet a többszöri kisebb étkezés. A csökkentett adagok ugyanis még gyors elfogyasztás esetén is kevésbé viselik meg kutyusunk emésztését. Ehhez akár használhatunk automata tápadagolót is.


Blöki esetében végül az utolsó módszer, a habzsolásgátló tál bevezetése hozta meg az átütő sikert. Ez az eszköz úgy van kialakítva, hogy különböző kis akadályokat tartalmaz és ezek között helyezkedik el a táplálék (ez lehet száraz vagy nedves táp, konzerv, illetve főtt étel is). A kutyának először rá kell jönnie, hogyan szerezze meg a falatokat, amit aztán nehezebben is tud kivitelezni, így lelassul az evés folyamata. Blökinél például majdnem háromszorosára nyúlt az étkezéssel töltött idő. Előnye, hogy hosszútávon is működőképes módszer, továbbá valamilyen szinten felfogható logikai játéknak is. Mi nagyon szeretjük.
Ha a te kutyád is habzsol, ne ess kétségbe, a fentiekből is láthadod, van megoldás erre az elég gyakori problémára.

Kapcsolódó termékek

Trixie Műanyag Evéslassító Tál S 0,45 l/20 cm

1.790 Ft
Kívánságlistára teszem

Trixie Műanyag Evéslassító Tál M 0,9 l/23 cm

2.490 Ft
Kívánságlistára teszem

Trixie Műanyag Evéslassító Tál L 1,5 l/27 cm

3.490 Ft
Kívánságlistára teszem