Miért veszélyesek a bolhák?
A bolhák, hasonlóan más vérszívó parazitákhoz, képesek betegségeket okozni és terjeszteni. Ezen kívül bolhaallergiát is okozhatnak, ami a kutyák vakaródzásának szinte leggyakoribb oka. A bolhaallergia intenzív viszketést, bőrkiütéseket és egyéb bőrproblémákat idézhet elő. Léteznek olyan betegségek, melyeket bolhák terjesztenek és az emberekre is veszélyesek lehetnek:
· A bolhák hozzájárulnak a Dipylidium caninum nevű galandféreg terjedéséhez, mely kutyák és macskák bélrendszerében élősködik.
· A bolhák közvetítik a macskakarmolásos betegséget, mely karmolás vagy harapás következtében duzzanatot, majd a nyirokcsomók megduzzadását okozhatja. Néha enyhe láz is kísérheti.
· Bár hazánkban nem jellemző, a bolhák terjeszthetik a tífusz nevű betegséget.
· A bolhacsípés által előidézett allergiás dermatitisz az egyik leggyakoribb immunológiai eredetű betegség kutyáknál. Az allergiás reakciót a bolha nyálában található fehérjék váltják ki, amelyeket a rovar a vérszívás során juttat a gazdaállat szervezetébe. Már egyetlen bolhacsípés is erős allergiás reakciót válthat ki, melyhez súlyos viszketés és bőrreakciók társulhatnak.
Hogyan ismerhető fel a bolhásság?
A bolhák jelenléte a háziállatokon nem mindig könnyen észlelhető, különösen hosszabb szőrű állatok esetében. Viszont felhajtva az állat szőrét, láthatóvá válik a bolha fekete ürüléke vagy maga a bolha, esetleg a már kialakult bőrirritáció.
Viszketés: Kedvenced szüntelenül vakarózik, nyalja magát vagy akár folyamatosan a hátán vagy oldalán hempereg, hogy enyhítsen a kellemetlenségen.
Bőrreakciók: Az érintett területeken kisebb piros pöttyök jelenhetnek meg, amelyek körül fehér udvar képződhet. Súlyosabb esetekben pattanásokhoz hasonló kiütések vagy kérgesedés alakulhat ki, és a bőr kivörösödhet.
Szőrhullás: A súlyosabb bolhás esetekben a szőr fokozott hullása és kopasz foltok is megjelenhetnek a kutya bőrén.
Ekcémás reakciók: Az erőteljes vakarás miatt a bőrön nedvedző, gennyes kiütések is kialakulhatnak, amelyek súlyosabb bőrgyulladást eredményezhetnek.
Ezen kívül te is találkozhatsz a tested különböző területein kis csípésekkel, esetleg az állatról vagy a földről rád ugráló bolhákkal.
Bolhásság megelőzése és kezelése
A legjobb módszer a bolhásság elleni küzdelemre a megelőzés.
Rendszeres ellenőrzés: Rendszeresen vizsgáljuk át kedvencünket bolhák jelenléte szempontjából, különösen a nyaki területeken.
Megelőző kezelések: Kaphatók különböző bolhamentesítő készítmények, mint spot-on cseppek, nyakörvek, tabletták vagy spray-k, amelyek segítenek a bolhák távol tartásában.
Tisztaság és a környezet védelme: Ne csak háziállatunkat kezeljük, hanem a lakást és az alvóhelyeket is tartsuk tisztán! Ha már bebizonyosodott, hogy kis kedvencünk ’bérlőkkel’ él együtt, akkor mindenképpen gondoskodni kell a környezetünk fertőtlenítéséről! Amit tudunk, mossunk ki magas hőfokon: Párnákat, takarókat, a kutya fekhelyét. Érdemes az érintett felületeket gőztisztítóval kezelni. Porszívózz ki alaposan, ezután a porzsákot dobd ki! Végül pedig használj valamilyen bolhaellenes készítményt is!
Állatorvosi ellenőrzés: Amennyiben gyanúsak a tünetek vagy eredménytelenek a házi kezelési kísérletek, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz!
Bolha elleni készítmények
Spot-on cseppek: Ezek az oldatok olyan praktikus és hatékony készítmények, amelyek kutyák és macskák védelmére szolgálnak különböző paraziták, például bolhák és kullancsok ellen. Ezeket a cseppeket az állatok bőrére lehet cseppenteni, és a hatóanyagok a bőrön keresztül szívódnak fel, így biztosítva a hosszú távú védelmet. A spot-on cseppek egyszerűen adagolhatók a kisállatok bőrére. A készítményt a szőr széthajtásával közvetlenül a bőrre cseppentve kell alkalmazni. Ezáltal az aktív hatóanyagok közvetlenül a bőrön keresztül jutnak el a véráramba. A legtöbb spot-on készítmény akár 30 napig is hatékony védelmet nyújt az élősködők ellen.
Bolhanyakörv: A bolhanyakörvek akár hosszú időn keresztül is hatékony védelmet nyújtanak. A hatékonyság szintjét és időtartamát befolyásolja az állat szőrzetének állapota és hosszúsága, az állat aktivitása és a fertőzöttség mértéke. Fontos a megfelelő méretű bolhanyakörv kiválasztása. A túlságosan szűk nyakörv az állat számára kellemetlenséget és akár sérülést is okozhat. Rendszeresen ellenőrizni kell a nyakörv helyzetét és a kisállat nyakának állapotát. Az alkalmazás első pár napján normális, ha az érzékeny állatoknál kipirosodás, enyhe vakarózás jelentkezik, viszont ha a bőr túlságosan kivörösödik, netán kihólyagosodik, akkor távolítsd el az eszközt, mert komoly allergiáról lehet szó!
Tabletták: A bolha és kullancs elleni tabletták az elmúlt években egyre népszerűbbek lettek, mivel nagyon hatékony és hosszú távú védelmet nyújtanak az élősködők ellen. Gyorsan hatnak és a hatóanyag felszívódása után magas fokú a hatékonyságuk. Könnyedén beadható étellel vagy anélkül.
Sprayk: Az állat egész testét be kell permetezni a készítménnyel, ügyelve arra, hogy az állat szőrzete teljesen átnedvesedjen. Ezután hagyjuk megszáradni. A környezet fertőzöttségétől függően, a spray bolhák ellen kutyáknál legfeljebb 3 hónapig, macskáknál legfeljebb 2 hónapig; míg kullancsfertőzés ellen kutyák és macskák esetében legfeljebb egy hónapig tart.
A bolhásság nem csak a háziállat kényelmetlenségét okozza, hanem komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet. A megfelelő megelőzéssel és kezeléssel azonban könnyen kezelhető és elkerülhető a probléma. Ne hagyjuk, hogy a bolhák befolyásolják kedvencünk jóllétét és egészségét, és tegyük meg azokat a lépéseket, amelyek segítenek megőrizni őket a bolhák támadásától.
Ne hagyd, hogy kis kedvenced mindennapjait beárnyékolják a kellemetlen tünetek! Fedezd fel Állatpatikánk kínálatát, ahol a legjobb védekezési lehetőségeket találod meg a bolhamentes hétköznapokért!