A babézia tünetei
A babézia a vörösvértestekben szaporodik és azokat tönkreteszi. Megváltoztatja a vörösvérsejtek fehérjéit, amit a szervezet idegen anyagként kezel, így nagyfokú immunválaszt vált ki. A vörösvérsejtek lebomlanak, a kórokozó gátolja az újratermelődést, és az immunrendszer által az egész szervezetre hat.
A babézia tünetei közé tartozik:
- Bágyadtság
- Étvágytalanság
- Magas láz
- Sötét vizelet
- Máj- és vesekárosodás
- Lépmegnagyobbodás
- Sárgaság
- Hasnyálmirigy gyulladás
- Súlyosabb esetben akár az immunhemolitikus anaemia is, ami a szervezet támadása az önmaga vörösvértestjeivel szemben.
- Legrosszabb esetben a kutya bele is halhat a babéziába.
Babéziózis kezelése
Babézia gyanúja esetén haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz! A kutyából eltávolított kullancsot is vigyük magunkkal. Ha a kullancsot már korábban eltávolítottuk, akkor is közöljük az orvossal, hogy kullancs volt a kutyában.
A babézia egyetlen ismert ellenszere, vagyis az egyetlen babézia elleni gyógyszer az Imizol (imidokarb dipropionát) injekció. Az Imizol injekció hatékony a babézia ellen, de csak ha időben megkapja a kutya. Ugyanakkor vannak mellékhatásai. Ez a készítmény nagyon csíp, a beadás helye megduzzadhat, ami olykor csak hetekkel a beadás után jelentkezik. További mellékhatása, hogy nyálzást, hányást okozhat a beadás utáni órákban, ritka esetekben hasmenést, remegést, izomgörcsöket.
Az injekció mellett szükség lehet infúzióra, B-vitamin készítményekre, májvédőkre, és akár szteroidokra is az immunrendszer elnyomására.
A betegségen átesett kutyákban semmilyen védő immunitás nem alakul ki, bármikor újra megfertőződhetnek, és ilyen esetben általában a tünetek is súlyosabban jelentkeznek.
Házilag TILOS emberi lázcsillapító készítményeket kutyának adni, hiszen ezek többsége súlyosan mérgező (pl.: ibuprofén, acetilszalicilsav, naproxen, diclofenac, paracetamol, indometacin stb.) kutyánk számára és akár végzetes is lehet.
A gyógyulási szakaszban fontos könnyen emészthető diétát adni a kutyának, és az immunerősítés sem hagyható figyelmen kívül.
Megelőzés
Ellenálló kullancs elleni oltás sajnos nincs a babézia ellen. A legjobb megoldás tehát a kullancscsípés megelőzése. Talán a legfontosabb, hogy egész évben szükség van a kullancsok elleni védekezésre, éghajlatunk változásának hatására már nem csak tavasztól őszig, hanem télen is.
A különböző termékek között találhatók tablettás megoldások, spot-on cseppek és nyakörvek, melyek hatékony védelmet nyújtanak.
Ha mégis megtörténik a baj és kullancs van a kutyában, azt minél gyorsabban el kell távolítani. Ehhez léteznek speciális csipeszek, kanalak, de ha épp nincs kéznél egy ilyen, bármilyen csipesszel egy határozott, de nem túl hirtelen mozdulattal húzzuk ki a kullancsot a sebhez legközelebb eső részénél (fejénél) fogva. Nem kell csavargatni, olajozni, benzinnel locsolni, vagy a gyufa mérgével simogatni, mert ezekkel a népi hiedelmekkel csak azt érjük el, hogy a kullancs visszaöklendezze a sebbe vagy a gazdába a parazitákat, és nagyobb eséllyel megfertőzi.
Az eltávolítás után fertőtlenítsük az eszközt és a sebet (higított betadine oldattal) és mossunk alaposan kezet, majd azt is fertőtlenítsük, hiszen bizonyos kórokozók (nem a babézia) minket is megfertőzhetnek, akár a bőrön keresztül is. Nem kell aggódni attól, hogy ha beszakad a kullancs feje a bőrbe, mert mindössze helyi gyulladás alakulhat ki ebben az esetben és az később általában kilökődik.
A kullancsok terjesztette veszély sosem alszik. A kutya egészsége és jólléte érdekében fontos a rendszeres ellenőrzés és a megfelelő prevenciós intézkedések megtétele.
Előzd meg a kullancsok terjesztette betegségeket – látogass el a Cirmos Állatpatika webáruházba és szerezd be a hatékony kullancs elleni termékeket!