1. Hogyan ismerjük fel, ha baj van?
A különféle szájüregi megbetegedések kutyáknál és macskáknál gyakoribb, mint gondolnánk. A problémák leggyakrabban a lepedékképződésre és a fogkő kialakulására vezethetőek vissza, ugyanis az ebben elszaporodó baktériumok íny és foggyökér fertőzést okozhatnak, amely később a fog elvesztéséhez is vezethetnek. Ezek akár még súlyosabb problémát is okozhatnak később, a véráramba bejutva ugyanis akár vese-, szív- és máj megbetegedést is okozhatnak.
Az első tüneteket a következőkből állapíthatjuk meg kutyusainknál:
- Állandósult rossz lehelet
- Fogíny érzékenység
- Étvágytalanság, nehézkes rágás
- Lepedék, fogkő
- Gyulladt, visszahúzódó, vagy vérző fogíny
- Lötyögő vagy hiányzó fogak
2. Mit tegyünk, ha baj van?
Ha a kiskedvencünknél fogászati problémára gyanakszunk, első lépésként mindenképp nézessük meg kisállatunk fogait állatorvossal. Az állatorvos szakszerű szájüregi terápiát fog majd elvégezni, azonban ez otthoni ápolás nélkül csak ideiglenes megoldást jelent. Ha otthon nem figyelünk eléggé kedvencünk szájhigiéniájára, a plakk igen gyorsan újra kialakul. Ezt csak a napi, rendszeres fogápolással érhetjük el.
3. Az otthoni fogápolás 3 lépése
- Fogmosás heti kétszer, háromszor
A fogmosás a leghatékonyabb módja a plakk eltávolításának a fogakról és a fogínyről. A fogmosást érdemes már kölyök korban bevezetni, így fokozatosan tudjuk majd hozzászoktatni kutyusunkat. A piciket még könnyebb hozzászoktatni a fogmosáshoz, a legalkalmasabb időpont a 8-12 hetes kor. Azonban nagyon fontos, hogy csak állatoknak való fogkefét és fogkrémet válasszunk, ugyanis ezek a fogkefék nagyon puha sörtékkel és az állatok szájához igazodnak.
A fogkrémek általában ízesítettek, a fogmosás után nem kell őket kiöblíteni. A kutyusok fogát tilos szódabikarbónával, vagy emberi fogkrémmel ápolni, ugyanis ezek olyan anyagokat tartalmaznak, melyet az állatoknak nem szabad lenyelniük.
Egy ujjra felhúzható fogkefe kényelmes megoldás a tulajdonos, és a kisállat számára is, viszont ez kevésbé hatékony.
Fogmosás után használjunk speciális szájöblítőt.
- Mindennapi rendszeres fogápolás
Léteznek olyan, ivóvízbe cseppenthető szájhigiéniás oldatok, melyek megakadályozzák a foglepedék és fogkő képződést. Ezzel nem is kell mást tennünk, mint az állat napi ivóvizébe cseppenteni, így minden alkalommal, amikor a kutyusunk iszik, a szájüreg is megtisztul.
- Rágószalagok
A rágószalagok használata tökéletes kiegészítése a mindennapi szájápolásnak, pláne akkor, ha nem tudjuk fogkefével tisztítani kedvencünk fogait. Ezek a rágószalagok akár jutalomként is adhatók, sokszor nagy kedvencek kutyusainknak. Általában ezek a szalagok speciális enzimeket tartalmaznak, melyek a rágás révén mechanikusan tisztítják meg a fogakat.
Nézz szét te is kiváló fogápolási termékeink között, kattints ide.